Elektronické statutární město Ostrava
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Město otevírá geografická data

Autor: Pieczka Marian Poslední změna: Pondělí 09.05.2016 08:07

Statutární město Ostrava provozuje mapový portál již od roku 1997. Portál nabízí široké veřejnosti téměř dvě desítky mapových služeb včetně služby WMS. Od začátku května jsou zde nově zveřejněna také otevřená geografická data města Ostravy.

Za definicí otevřených dat se skrývají informace a údaje z databází informačních systémů bezplatně dostupné na internetu ve strojově čitelném formátu. Pro jejich využití nejsou kladeny legislativní či technické překážky. Díky tomu mohou být tzv. open data dále volně zpracovávána a využívána pro výzkum, vzdělávání, tvorbu analýz, ale i ke komerčním účelům při tvorbě internetových aplikací.

Město Ostrava otevřelo sady geografických dat, které obsahují územní členění města, adresní body, uliční síť, osy kolejí, cyklotrasy, školy a školská zařízení, 3D model budov v centru města, vrstevnice, památné stromy a polohopisné mapové podklady v několika úrovních podrobnosti. Ve výčtu otevřených dat nechybí ani data týkající se sběru separovaného odpadu, úseků neudržovaných komunikací, lokalit pro volné pobíhání psů a zón zákazu konzumace alkoholu.

„Mnoho světových měst poskytuje svá data otevřeným způsobem a dává je k dispozici široké veřejnosti k dalšímu využití. Čas ukázal, že toto rozhodnutí přineslo městům mnoho pozitivních výsledků ve formě nových aplikací či analýz dat,“ říká náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. 

Otevřená geografická data si můžete stáhnout z mapového portálu mapy.ostrava.cz a dále je využít pro komerční i nekomerční účely. Vytvoříte-li nějakou zajímavou mapu, mapovou službu, aplikaci nebo studentskou či jinou práci, ve které jste otevřená data města Ostravy využili, budeme rádi, když nám o tom dáte vědět na adresu gis@ostrava.cz.

 Opendata najdete na tomto odkaze: http://mapy.ostrava.cz/opendata/opendata.php

Kontaktujte MMO

Kontaktní centrum

599 499 311

844 121 314


Spojovatelna

599 444 444

Hlášení závad a poškození Neurgentní zelená linka městské policie

800 199 922