Elektronické statutární město Ostrava
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Radnice rozjíždí další web pro veřejnost

Autor: Pieczka Marian Poslední změna: Středa 21.09.2016 14:46

Open data se v České republice stávají jedním ze symbolů otevřenosti veřejné správy. Tzv. otevřená data jsou údaje z informačních systémů poskytované ve strojově čitelné podobě. Využít je tak mohou programátoři, studenti, odborníci ke zpracování studií, analýz, naprogramování vlastních aplikací třeba pro mobilní telefony.

Nový pohled na data tak má následně přínos i pro širokou veřejnost. „První krok k otevírání dat uskutečnilo město Ostrava již v květnu letošního roku, kdy byla zveřejněna data geografického informačního systému,“ uvádí problematiku náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. Právě geografická data se pro zveřejnění ve strojově čitelných formátech nabízejí, sady geografických údajů mohou zájemci využít při tvorbě vlastních mapových služeb. U geografického systému však město nezůstává.

„V září chystáme spuštění nového webu, kde budou postupně zveřejňovány datové sady z nejrůznějších oblastí výkonu činností města. Ty jsou publikovány samozřejmě bez jakýchkoli osobních údajů,“ představuje náměstkyně nový webový portál Open data Ostrava. K připravovaným datovým sadám patří například seznam sociálních služeb na území města, údaje z evidence chovatelů psů či přehledy řízení v jednotlivých agendách. „K aktuálně nejobsáhlejším datovým sadám patří agenda přestupků městské policie,“ doplňuje náměstkyně. Soubor obsahuje údaje o spáchaných přestupcích a lokalitách, ale i například i o věku přestupce. „Publikace otevřených dat není jednostrannou záležitostí. Vychází i ze zájmu odborné veřejnosti. Právě Městská policie Ostrava již svá data historicky poskytla například pro účely zpracování studentských prací z oblasti bezpečnosti a kriminality.“ I proto je již v přípravě datová sada obsahující údaje o všech událostech řešených městskou policií. Ve spolupráci s dalšími úřady pak město chystá třeba zveřejnění databáze ztrát a nálezů ve strojově čitelné podobě, kterou budou moci využít provozovatelé webů s celostátním přesahem.

„Otevřená data jsou jen jedním z projektů na cestě k transparentnímu výkonu veřejné správy. V uplynulém období již město připravilo aplikaci klikacího rozpočtu, na webu jsou publikovány všechny uzavřené smlouvy. Ty město nově zveřejňuje také v celostátním Registru smluv. V letošním roce jsou také nově zveřejňovány jmenovité výsledky hlasování rady města,“ doplňuje Kateřina Šebestová na závěr. Otevřená data budou k dispozici na adrese http://opendata.ostrava.cz

Kontaktujte MMO

Kontaktní centrum

800 990 980

599 499 311


Spojovatelna

599 444 444

Hlášení závad a poškození Neurgentní zelená linka městské policie

800 199 922